piątek, 20 września 2013

PoTwory na Skarpie – Podstawy projektowania wnętrz w 3D!


Zapraszamy na warsztaty, na których nauczymy się podstaw projektowania wnętrz w programie SketchUp. Podczas naszego spotkania Anna Pawłowska – projektantka wnętrz ze studia Estilo Design, nauczy nas podstaw obsługi tego programu. Będzie to stanowiło punkt wyjścia do opanowania na własną rękę umiejętności projektowania przestrzeni! 

Projekty Anny Pawłowskiej (robione w SketchUpie) można zobaczyć na fan page'u Estilo Design:



Zachęcamy do przyniesienia własnych laptopów z darmową wersją programu SketchUp. Oczywiście dysponujemy komputerami na miejscu, ale może się okazać, że za małą liczbą. 

Gdzie: Fundacja Culture Shock, al. Na Skarpie 15/18


Kiedy: czwartek 3 października 2013, godzina 18:00


Więcej o projekcie Po Twory na Skarpie:

Res Publica Nowa o zawodzie animatora



Animatorzy in animatorki, czy czytaliście numer Res Publiki Nowej dotyczący waszego zawodu?
(„Res Publica Nowa”: Zawód: Animator. )

Polecamy! W środku między innymi wypowiedzi Karoliny Pluty – naszej współpracowniczki.

Zapraszamy też na spotkanie z cyklu „Kawa i czasopisma” wokół tego numeru Res Publiki Nowej organizowane przez Fundację Otwarty Kod Kultury. (W tym przez nasza koordynatorkę – Joannę Michnicką) To już jutro!


Jakie trzeba mieć cechy, żeby być animatorem? Czy animacji kultury można się nauczyć? Czy to jest w ogóle zawód? Ile zarabia animator kultury i czy grozi mu wypalenie zawodowe?

Będziemy dzielić się swoimi doświadczeniami, słuchać opowieści innych, rozwiewać wątpliwości przyszłych animatorów, spróbujemy także określić tożsamość środowiska animatorów kultury.”


czwartek, 19 września 2013

Wystawa tegorocznych dyplomantów Studium Fotografii ZPAF z udziałem naszej współpracowniczki Katarzyny Piądłowskiej!



Polecamy!

Od 16 września w Starej Galerii ZPAF można obejrzeć wystawę tegorocznych dyplomantów Studium Fotografii ZPAF. Otwarte obrony dyplomów rozpoczną się w tej samej przestrzeni 30 września od godziny 17.00. Każdy z autorów przedstawi swój autorski komentarz do prac, odpowie również na pytania Komisji Dyplomowej i publiczności.

Tegoroczne dyplomy zaskakują różnorodnością materiału oraz dojrzałością podejścia do fotografowanych tematów. Na wystawie mamy prace będące autorskim zapisem, rejestracją świata i wydarzeń - dokument,  reportaż, oscylujące na bardzo różnym poziomie emocji i operujące zupełnie odmienną stylistyką. Prezentowane są także prace związane z obrazowaniem, odnoszące się do estetyki, filozofii, psychologii. Wnioski nasuwające się po obejrzeniu dyplomów, to przeświadczenie że - mimo głoszonych wszem i wobec tez o upadku etosu i statusu fotografa - na prezentowanej wystawie widać jak potężnym, a jednocześnie uniwersalnym tworzywem jest to medium. Owszem, być może zmieni się w najbliższych latach charakterystyka zawodu fotografa, może technologia wprowadzi kolejne udogodnienia otwierające te obszary zawodu i sztuki dla pozostałej rzeszy społeczeństwa. Nie mniej na końcu aparatu, przy wizjerze z palcem na spuście zawsze będzie stał człowiek. Jego umysł, wiedza, doświadczenie życiowe, emocje, umiejętności. Być może nastąpi coraz silniejszy rozdźwięk między fotografią użytkową, spełniającą rolę społeczną, a fotografią rozumianą jako dziedzina sztuki pozwalającą na subiektywizm czy wolność wypowiedzi. Wolność w wyborze środków, zaznaczenie swojego ja, swojej wizji świata w strumieniu i zalewie otaczającej nas informacji.

(Dyrektor Studium, Anna Wolska, fragment opisu wystawy)

Katarzyna Piądłowska zaprezentuje projekt "Highway": 

HIGHWAY
Każdy krąg kulturowy ma swoje legendy, zwyczaje, swoich bohaterów. Stany Zjednoczone – „Ameryka” jest silnym mocarstwem, potęgą gospodarczą i kolebką baseballu. Ponadto jest krajem prawie w całości zbudowanym z mitów - mitu lepszego świata, słynnego „American Dream”,  mitu kowbojów i Dzikiego Zachodu. To co wciska się każdego dnia w świadomość mieszkańców Europy, poprzez stacje radiowe, kino, restauracje fastfood i książki, to amerykańska popkultura. Kultura masowa, pełna kiczu, banału i koloru, oblepia swoimi mackami niewybredne gusty Europejczyków. Już od wczesnych lat dziecięcych, śledzimy poczynania najsłynniejszej na świecie myszki Miki i jej przyjaciół wykreowanych przez Walta Disneya. Potem jesteśmy karmieni pulpą sporządzoną z jaskrawych reklam, tandetnych filmów akcji i komedii romantycznych w które nieświadome zaczynamy wierzyć. W galerii oglądamy kontrastowe sitodruki Andy’ego Warhola, przestawiające znaleziska z typowej amerykańskiej lodówki albo kokieteryjne spojrzenia Marilyn Monroe. W kultowej ekranizacji „Pulpfiction” dowiadujemy się czym jest ichniejszy „ćwierćfunciak”, a w gazecie czytamy o barwnej próbie obrabowania kolejnego banku w Californii.
Wyprawa po Ameryce jest jak wielokrotnie obejrzany film lub raczej paczwork znajomych dźwięków, smaków i obrazów. Przyjeżdżając do Stanów nieświadomie zabrałam je ze sobą.  Na swojej drodze spotkałam prawdziwych szeryfów, Indian i kowbojów. O dziwo, mijając niekończące się pola kukurydzy, miasta, motele, dzikie zwierzęta i stacje benzynowe, doszłam do wniosku, że Ameryka jest jeszcze bardziej amerykańska niż mi się dotychczas wydawało. Napotkani ludzie prowadzą życie dobrze mi znane z seriali - zaczynają każdy dzień od jajek na bekonie i kawy z ekspresu przelewowego.
Projekt „Highway”, jest cyklem moich zapisków z samochodowej wyprawy po Stanach Zjednoczonych. Obserwuję piękne bezkresne przestrzenie przez filtr amerykańskiej popkultury. Bawię się skojarzeniami, zabierając widza w podróż po świecie sztuki, reklamy i bohaterów z dzieciństwa. W mojej wizji realizm miesza się z wątkami bajkowymi, sztuka z biznesem.
Prace wykonane są w konwencji ocierającego się o kicz komiksu. Przesłanie jest proste i przyjemne. Bo w końcu  - to przecież Ameryka.

(Katarzyna Piądłowska)

WYSTAWA CZYNNA:

16 – 30.09.2013

pon-pt, godz. 12-18

sob-niedz, godz. 14-18

 
Stara Galeria ZPAF

Plac Zamkowy 8, Warszawa

Dyrektor Studium

Anna Wolska

 
ORGANIZATOR:

środa, 18 września 2013

Urban Creatures - międzynarodowy projekt Funcacji Culture Shock

Już w niedzielę zaczyna się nasz międzynarodowy projekt w Rustawi w Gruzji! Głównym działaniem będzie wymiana młodzieżowa, która zgromadzi 40 osób z: Armenii, Gruzji, Polski i Słowenii. Tematem naszego spotkania będzie sztuka w przestrzeni publicznej.

Więcej informacji o projekcie: http://www.cultureshock.pl/projekty/urban-creatures

Zapraszamy też na bloga związanego z projektem. Ma być miejscem dzielenia się inspiracjami oraz będzie zawierał dokumentację naszych działań. Chcemy, żeby prowadzili go uczestnicy ze wszystkich krajów. 
http://urban-creatures-rustavi.blogspot.com/ 



Zdjęcia z Rustawi: 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.557372854323600.1073741841.135863119807911&type=3

Na zdjęciach widać Rustawi.





czwartek, 12 września 2013

Warsztaty z produkcji ekologicznych kosmetyków na Skarpie!

13 i 27 października w przestrzeni Na Skarpie odbędą się warsztaty z robienia ekologicznych kosmetyków (do twarzy i do całego ciała).

Uczestnicy dowiedzą się jakie są zalety domowej produkcji kosmetyków, jak należy je dobierać oraz zrobią na miejscu swoje własne balsamy, kremy, olejki czy peelingi.

Zajęcia poprowadzi Ewa Sroka - - propagatorka zdrowego i ekologicznego stylu życia. Sama robi kosmetyki i zachęca do tego innych. Prowadzi warsztaty na temat naturalnej pielęgnacji ciała, na których pokazuje, jak w warunkach domowych przygotować organiczne kosmetyki. Prowadzi www.SkinPhilosophy.pl

Zapraszamy! Więcej na temat warsztatów oraz informacje o tym, jak można się na nie zapisać:
(13.10) http://www.skinphilosophy.pl/?page_id=1983
(27.10) http://www.skinphilosophy.pl/?page_id=1950




poniedziałek, 9 września 2013

Urban Creatures - spotkanie organizacyjne


Przygotowujemy się do Urban Creatures, czyli nowego międzynarodowego projektu Fundacji Culture Shock.

"Urban creatures - redefining public space” to młodzieżowa wymiana artystyczna, która odbędzie się w Rustawi w Gruzji. Projekt potrwa 7 dni i zgromadzi 32 uczestników oraz 8 animatorów z Polski, Słowenii oraz Gruzji i Armenii.

Tematem wymiany jest sztuka w przestrzeni publicznej. Projekt ma na celu stworzenie warunków do tego, aby uczestnicy mogli wyjść poza swoje dotychczasowe ramy kulturowe przy pomocy sztuki amatorskiej aby znaleźć nowe sposoby interakcji i współpracy oraz wyrazić siebie w przestrzeni publicznej.

Niedawno odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne grupy z Polski. Omawialiśmy wyniki wizyty przygotowawczej w Rustawi, propozycje warsztatów oraz próbowaliśmy gruzińskiego jedzenia.

 

środa, 4 września 2013

Nakręcone na film


Przedstawiamy projekt nieformalnej grupy „Nakręcone na film” wspierany przez Fundację Culture Shock, program "Młodzież w działaniu" oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przedsięwzięcie zakłada organizację kina letniego i realizację filmów dokumentalnych, w Woli Uhruskiej.

Realizują go: Anna Kasperska, Katarzyna Miszczak, Weronika Marczak i Wioletta Wnorowska.

Więcej informacji na: http://www.cultureshock.pl/projekty/nakrecone-na-film

Poniżej zdjęcia wykonane przez grupę „Nakręcone na film” podczas realizacji projektu.

Zapraszamy do obejrzenia reszty fotografii na blogu:

www.nakreconenafilm.blogspot.com